Araç Kaldırma Lifti Nedir, Araç kaldırma lifti ne kadar, Araç lifti nedir, Hidrolik Lift Sistemi Nedir

Araç Kaldırma Lifti Nedir?

Araç Kaldırma Lifti

Lift; insan gücü ile kaldırılamayacak ağırlıktaki eşyaları kaldırmaya yarayan kaldırma aletlerine verilen isimdir. Araç kaldırma lifti ise araçların kaldırılması için kullanılan araçlardır. Lift sistemleri özel çalışma prensipleri ile tasarlanarak oluşturulurlar. Eşya taşıma asansörleri, kaldırma ekipmanları lift grubuna girmektedir. Oto lifti otomotiv sektörü için oldukça ihtiyaç duyulan kaldırma sistemidir.

Araç kaldırma lifti; otoların, araçların dikey olarak yükseltilmesi yukarı kaldırılması için kullanılan bir çeşit forklifttir. Araçlar kaldırılması insan gücü ile gerçekleşemeyecek ağırlıkta nesnelerdir. Otoların kaldırılması, yükseltilmesi gereken durumlarda insan gücü işlevsel değildir. Bu durum da oto lifti ihtiyacını oluşturmaktadır. Oto liftler için hidrolik lift sistemleri en avantajlı kaldırma sistemleridir.

Araç Kaldırma Lifti Nasıl Çalışır?

Kaldırma sistemlerinin çalışma prensipleri değişiklik gösterse de temelde mekanik kaldırma sistemleri ve hidrolik kaldırma sistemleri olarak ikiye ayrılmaktadır. Araç kaldırma lifti çalışma sistemleri de benzer şekildedir.

Lift sistemlerinde en çok tercih edilen sistem hidrolik lift sistemleridir. Hidrolik liftler sıvı akışkanlığından yararlanılarak tasarlanan kaldırma araçları sistemleridir. Pascal Prensibi’ne göre oluştururlar. Pascal Prensibi; sıvıların serbest yüzeylere uyguladığı basıncın sıvının temas ettiği tüm noktalara dik olacak şekilde aynı oranda iletilmesidir. Bu basınç kuvveti yönlendirilmesinin adının Pascal Prensibi olmasının nedeni Blais Pascal tarafından bulunmuş olmasıdır.

Araç kaldırma lifti; Pascal Prensibi’nde olduğu gibi aşınma özelliği bulunmayan, güçlü duvarlara sahip kaptaki sıvının basıncı serbest olan noktaya yönlendirilmesi şeklinde çalıştırılır.

Araç Kaldırma Lifti Tasarımı

Araç kaldırma lifti tasarımı, ihtiyaç ve taleplere uygun şekillerde oluşturulmaktadır. Araç türüne, ağırlıklarına uygun biçimlerde tasarlanmaktadır.

Oto kaldırma liftleri; mekanik parçalardan, elektronik parçalardan ve güvenlik parçalarının birleşmesi ile oluşan lifrlerdir. Son dönem araç liftlerinde güvenliği artırıcı tasarımlara öncelik verilmektedir. Bunun için de hatalı üretimi yok edecek teknolojide denetim ürünleri sistemlere yerleştirilmektedir.

Araç kaldırma lifti tasarımı için basınç denetimi oldukça önemlidir. Oto kaldırma lifti güveliğini basınç denetimini sağlaması için valfler tasarımlara eklenmiştir. Valflere ek olarak da elektronik bileşenler arasında lift çalışma sisteminin doğru şekilde çalışabilmesi için güvenlik sistemleri yerleştirilmektedir.

Oto kaldırma liftinin kullanılacağı iş türüne göre ve kullanılacak araç türüne göre tasarımlarda değişimler oluşmaktadır. İki direkli kaldırma lifrleri olabileceği gibi ihtiyaç doğrultusunda sekiz direkli tasarlanan kaldırma liftleri de mevcuttur.

Araç Kaldırma Lifti Çeşitleri

Araç kaldırma lifti çeşitleri; çalışma ve tasarlanma biçimlerine göre iki temek gruba ayrılırlar. Hidrolik araç kaldırma lifti ve mekanik araç kaldırma lifti olmak üzere. Liftler kaldırma sistemi üzerine tasarlanarak üretilmektedir. Bu kaldırma işleminin gerçekleşmesi için tasarlanan sistemler oto sanayi ihtiyaçlarından biridir.

Mekanik araç kaldırma lifti; herhangi bir alet geliştirmesi gerektirmeden, her türlü araca özel aparatlarla gerçekleştirilen kaldırma işlemleri yapan araçlardır. Bozuk zeminlerde bile çalışma seviyesini sabit tutabilen özel taban ve dengeleme ayakları ile güvenli araç kaldırma sistemleridir.

Hidrolik araç kaldırma lifti; hidrolik sistemlerle tasarlanmış ve üretilmiş kaldırma liftleridir. Oto kaldırma sektöründe en çok tercih edilen araç kaldırma liftidir. Modern ve güvenli olması nedeniyle oldukça yaygın kullanımı söz konusudur.

Hidrolik Araç Kaldırma Lifti ve Mekanik Araç Kaldırma Lifti Arasındaki Farklılıklar

Mekanik araç kaldırma lifti mekanik bileşenlerden oluştuğu için mekanik sorunlar taşıyabilmektedir. Mekanik oto kaldırma liftinde kaldırma işlemi bronz zemin üzerinde gerçekleşir. Bu durum diş sıyırması gibi olumsuzluklara neden olabilmektedir. Ancak Hidrolik araç kaldırma lifti daha güvenli ve modern liftlerdir. Ani bozulmalar, deformasyonlar ve yük düşürme gibi olumsuzluklar hidrolik liftlerde ortadan kaldırılmaktadır.

Hidrolik Araç Kaldırma Lifti Avantajları

  • Hidrolik araç kaldırma liftleri az ses çıkarırlar. Gürültüden uzak çalışma sistemine sahiptirler.
  • Elektrik ve enerji tasarrufu sağlayan araçlardır.
  • Her türlü elektrik sisteminde kullanılan araçlardır. Sanayi tipi elektrik düzeneğine ihtiyaç duymazlar.
  • Özel ölçülü tasarımları yapılabilmektedir. Araç bakımı oto bakımı için katalog dışı ölçülerde tarsımlar yapılmaktadır.
  • Hidrolik araç lifti bakım kolaylığına sahiptir. Parçalarına ulaşabilmek kolaydır. Bakım maliyeti düşüktür.

Araç Kaldırma Lifti Fiyatları

Araç kaldırma lifti fiyatları tasarım özelliklerine göre belirlenmektedir. Tasarım özellikleri oto kaldırma liftlerinin kullanım alanlarına göre değişiklik gösterir. Lift türü, tasarımı fiyatlarda farklılık etkenleridir.

Araç kaldırma lifti fiyatları araştırıldığında farklı sonuçlar ile karşılaşılmaktadır. Araç kaldırma lifti için ikinci el kaldırma liftleri de piyasada bulunur. Ancak ihtiyaç ve kullanım alanlarına özel tasarlanmış liftler alınması tavsiye edilmektedir.

Diğer Resimler