lastikçi lifti

Lastikçi Lifti Nedir?

Lastikçi Lifti

Lastikçi lifti, araç kaldırma liftlerinden birdir. Araç kaldırma liftleri araçların yükseltilmesi için kullanılan kaldırma sistemleridir. Oto sanayi de kaldırma sistemi ihtiyacın fazla olduğu sistemlerden biridir. Lastikçilik de otoların ve araçların en sık ihtiyaç duyduğu alandır. Araç lastik değişimleri, bakımları düzenli olarak yapılmak zorundadır. Bu durumda lastikçi ihtiyacını oluşturur.

Lastikçi lifti daha kapsamlı tanımlanacak olursa lastik değişim bakım onarım işlemlerinde lastikçilik alanında kullanılan o alana özel tasarlanmış kaldırma lift sistemidir. Lift sistemleri modern kaldırma sistemleridir. İnsan gücünün yetersiz kaldığı alanlarda kaldırma işini üstlenen aletlerdir. Oto sanayi alanı insan gücünün kaldırma kuvvetinin çok üstünde alanlardır. Bu da lift sistemini kullanma zorunluluğu oluşturmaktadır.

Lastikçi Lifti Nasıl Çalışır?

Lastikçi lifti, çalışma şekli lift çalışma mantığındadır. Liftler mekanik ve hidrolik sistemler oluşturularak yapılan kaldırma aletleridir. Lastikçilik liftleri de bunlardan biridir.

Hidrolik liftler sıvı yani akışkanın hareketi ve basıncı ile oluşturduğu kuvvetin yönlendirilmesi ile elde edilen kaldırma sistemleridir. Bu sıvılar hidrolik yağlardır. Hidrolik yağların akışkanlık seviyeleri uygulayacakları basınç açısından oldukça önemlidir. Bu akışkanlık ile uygulanan kuvvet kaldırma işleminin sistematik yapılmasını sağlamaktadır.

Lastikçi lifti hidrolik liftlerden biridir. Hidrolik sistem çalışma prensibi ile çalışır. Bu prensip Pascal Prensibi olarak adlandırılır. Diğer araç kaldırma liftleri ile temelde aynı mantıkta çalıştırılır.  Sistem içerisindeki akışkanın uyguladığı hareket ve basınç yönlendirilerek kaldırma kuvvetine dönüştürülür.

Lastikçi Lifti Kullanım Alanları

Lastikçi lifti kullanım alanları değişimler göstermektedir. Araçların yukarı yönlü kaldırılması ille çalımla alanı yaratma isteği temel kullanım amacıdır. Araçların mevcut konumlarında her türlü bakım ve onarım işlemini gerçekleştirebilmek mümkün değildir. Araçların yükseltilmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu durumda da çalışan insan kuvveti bu yükseltme işini yapabilecek boyutta değildir. Makine ve sistemlere ihtiyaçla kaldırma liftleri oluşturulmuştur.

Lastikler sık sık değiştirilmesi gereken araç kısımlarıdır. Sürekli kullanılması bu durumun ana nedenidir. Araçların en hızlı yıpranan parçalarıdır. Ayrıca değişen mevsim koşulları da lastik değişimini zorunlu kılar. Her mevsim farklı özellikle lastik kullanımı gerekmektedir. Araç lastik işlemlerinin yapılabilmesi için de kaldırma işlemi gerçekleşmelidir. Lastikçi lifti kullanım alanları bu yüzden oldukça geniştir.

Lastikçi Lifti Çeşitleri

Oto kaldırma liftleri gibi lastikçi liftleri de çeşitli amaçlarla tasarlanmaktadır. Lastikçi liftlerinin kullanım amaçları lift çeşitliğinin oluşmasına neden olmaktadır.

Lastik sökme işlemlerinde lastik sökme liftleri kullanılır. Araçların lastiklerinin araçtan ayrılması için yapılan işlemlere lastik sökme işlemi adı verilir. Bu işlemler için araçların zemin ile teması kesilmelidir. Lastikçiler için çalışma alanları da oluşturulmalıdır. Bunlar sebebiyle lift sistemine ihtiyaç duyulmaktadır.

Lastik takma işlemi de sökme işleminde olduğu gibi kaldırma sistemine ihtiyaç duyulan işlemdir. İnsan gücünün yetmeyeceği araç kaldırma işleminin lastikçi lifti ile yapılması gerekmektedir. Kaldırma kuvvetinin lastik takma işlemlerine uygun şekilde yapılması için bu liftlerden faydalanılır. Lastikçi lifti kullanımı birçok fayda sağlamaktadır.

Lastikçi Lifti Kullanımı Avantajları

  • Araç kaldırma işlemi gerektiren lastik işlemlerinde lastikçi lifti kullanmak iş gücü açısından oldukça avantajlıdır.
  • Zaman tasarrufu sağlar. Hızlı kaldırma işlemi ile gereksiz zaman tüketimi ortadan kaldırılır.
  • İş güvenliği açısından da lastikçi lifti kullanmak avantaj sağlamaktadır. Özel kilit ve koruma sistemleri ile yük düşmesi gibi tehlikeli durumların oluşmasına engel olunur.
  • Malzeme ve araçlara zarar gelmesini engellemesi açısından da avantajlıdır. Lastiklerin zarar görmesini önler. Ayrıca jant çizimi ihtimalini ortadan kaldırır.
  • Lastikçi liftleri de sessiz gürültüsüz çalışır.
  • Standart kapasite dışında üretilmesi mümkün tasarımları ile iş alanı açısından da avantajlıdır.
  • Koruma sınıf panelleri ile lastiklerin de araçların da korunması sağlanır.

Lastikçi lifti Fiyatları

Lastikçi lifti fiyatları, kullanılacak lift türüne ve lift özelliklerine göre net biçimde ifade edilebilir. Lastikçilik için kullanılacak lift şekli, tasarımı özellikleri farklılık gösterir. Hangi alan için kullanılacaksa o alana uygun lift modelleri incelenmelidir.

İhtiyaç doğrultusunda belirlenen özelliklere sahip modellerin fiyatlandırmaları yapılmaktadır. Talepler doğrultusunda özel tasarımlı ürünler de yapılmaktadır. Bu durum da ihtiyaç duyulan özelliklere ekonomik açıdan sahip olmayı sağlamaktadır.

Lastikçi lifti fiyatları hakkında detaylı bilgi almak, ürün modelleri hakkında detaylı bilgi almak ve taleplerinize en uygun ürünü bulabilmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Diğer Resimler